„Święto Marchewki”

„Święto Marchewki” w Tygryskach i Kangurkach
Celem „marchewkowego dnia” było uświadomienie dzieciom konieczności zjadania warzyw, a w szczególności marchewki. Przedszkolaki dowiedziały się, że marchewka jest źródłem witamin, a jedzenie jej wpływa na zdrowe zęby, włosy czy paznokcie. Oprócz tego dzieci mogły poznać marchewkę wieloma zmysłami: wąchały, dotykały, a przede wszystkim smakowały „pomarańczowe warzywo”.
Następnie w obu grupach rozpoczęły się „marchewkowe pląsy”. Dzieci tańczyły w kole oraz parami w rytm wesołej muzyki, a także wymachiwały do rytmu pomarańczową bibułą. Po skończonych tańcach każde dziecko mogło przez chwilę zostać marchewkowym królem i królową, zakładając na głowę „marchewkową koronę”. Kolejną atrakcją tego dnia były wesołe zabawy, m.in. zjadanie marchewki na czas, układanie marchewkowych kompozycji czy zabawy zręcznościowe. Po tańcach i zabawach nie odbyło się bez degustacji marchewkowego soku oraz chrupania surowej marchewki.
Dzieci z grupy „Tygryski” tego dnia zapoznały się ze sposobem wykonania marchewkowej surówki. Każdy „Tygrysek” mógł przez chwilę poczuć się jak prawdziwy kucharz pomagając w przygotowaniu pysznej surówki. Następnie wszyscy spróbowali otrzymaną sałatkę. „Tygryski” zakończyły ten dzień wyklejając plasteliną ilustracje marchewki.
„Kangurki” podzielone na dwie grupy miały za zadanie jak najszybciej wykleić bibułą wielkie papierowe marchewki. Obie grupy świetnie poradziły sobie z zadaniem, a efekty ich pracy można zobaczyć w przedszkolnej szatni. Na koniec każdy „Kangurek”, który spełnił trzy warunki taki jak: ubranie w kolorze pomarańczowym, zjedzenie marchewki oraz aktywne uczestnictwo w marchewkowych zabawach, został nagrodzony odznaką „Przyjaciel marchewki”.
Ten zakręcony marchewkowy dzień bardzo spodobał się wszystkim przedszkolakom. Śmiechu było co niemiara, ale właśnie o to chodziło. Po takiej dawce witamin i „pomarańczowej zabawy” na pewno każdy „Tygrysek” i „Kangurek” będzie piękny i zdrowy 
Dorota Janeczko
Maria ZielińskaW środę 30 października dzieci z grupy „Kangurki” i „Tygryski” obchodziły wyjątkowy dzień – „Święto Marchewki”. Wszystko w tym dniu zdominował kolor pomarańczowy, ponieważ każdy przedszkolak miał na sobie coś w tym kolorze.

Dorota Janeczko