Zajęcia otwarte w grupie Biedronki

„Jesienne wędrówki”


Tegoroczne jesienne zajęcia w grupie starszaków odbyły się 20.11.2013 r. Dzieci w kole przywitały się kolorowym piórkiem dotykając różne części ciała a następnie pokazały co ich piórka potrafią:  zaczęły podrzucać, dmuchać i łaskotać się swoimi piórkami.

 

Zajęcia miały na celu poznania ptaków,  które odlatują na okres zimy do ciepłych krajów oraz o tych które  pozostają w Polsce. Dowiedzieć się tego pomógł nam Krasnal z książki L. Krzemieniecka „Z przygód Krasnala Hałabały”. Przedszkolaki w dużym skupieniu wysłuchały opowiadania: „O gościach, co nie przyszli na ucztę” . Następnie odpowiadały na pytania dotyczące poznanej treści. Dzieci wymieniały nazwy ptaków występujące w opowiadaniu. Zapoznały się z ilustracjami poznanych ptaków:  wilgi, jaskółki, słowika i kukułki. Starały się określić, dlaczego niektóre ptaki odlatują na zimę z naszego kraju i  dokąd lecą. 

 

W zabawie naśladowczej połączonej z ćwiczeniami ortofonicznymi i przeliczaniem - Borówkowy placek nauczyciel opowiada dzieciom historyjkę o Panie Języczku, zachęcając do naśladowania prezentowanych ruchów aparatu artykulacyjnego. W ćwiczeniu każde dziecko otrzymało papierowy placek na którym miało za zadanie dorysować siedem borówek. 

 

W dalszej części zajęć starszaki klasyfikowały ptaki ze względu na osiadły lub wędrowny tryb życia z wykorzystaniem przygotowanych przez p. Renię ilustracji. Dzieci wspólnie dzieliły  wyrazy  na sylaby oraz chętne głoskowały. W zabawie spłoszone ptaszki każde dziecko szybko trafiało do swojego wyznaczonego gniazda (obręczy) przed zbliżającym się kotem. 

Dzieci wraz z rodzicami zostały zaproszone do stolików aby wykonać swojego jesiennego ptaszka. Dzieci starały się samodzielnie wyciąć nożyczkami szablon ptaka, ozdabiały go kredkami i przyklejały skrzydełka i ogon z wybranych piórek. 

 

W ostatniej części zajęć dzieci zaprezentowały swoje ptaki i zaśpiewały rodzicom poznane jesienne piosenki: „Jarzębina” i „Wiatr psotnik”. 

 

Na koniec przedszkolaki jak ptaszki udały się na poczęstunek gdzie mogły odpocząć przy ziarenkach słonecznika, dyni, żurawiny i suszonych moreli. W tym czasie Rodzice zapoznali się z arkuszem obserwacyjnym cech rozwojowych  swoich pociech przygotowanych przez wychowawcę oraz omówili sprawy bieżące.

 

Dziękuję wszystkim rodzicom za 100% frekwencję i poświęcony czas.

 

 

Renata Dekert